IncNet.org.ua IncNet.org.ua

У яких умовах отримують реабілітаційні послуги українці, постраждалі внаслідок війни та чи доступні реабілітаційні центри для маломобільних громадян та людей з інвалідністю?

У яких умовах отримують реабілітаційні послуги українці, постраждалі внаслідок війни та чи доступні реабілітаційні центри для маломобільних громадян та людей з інвалідністю?

Протягом декількох місяців команда ГС «ЛАООІ» разом з фахівцями-соціологами займались комплексним дослідженням потреб і викликів закладів охорони здоров’я, що надають послуги з реабілітації особам, які отримали травми та порушення внаслідок війни та географічно розташовані у трьох областях України: Львівській, Дніпропетровській та Сумській. Висновки ґрунтуються на результатах опитування респондентів в Львівській обласній лікарні відновного лікування та Львівській обласній клінічній лікарні, Центральній міській клінічній лікарні у Сумах та Охтирській ЦРЛ, Міській клінічній лікарні № 4 у Дніпрі та спеціалізованому реабілітаційному центрі «Солоний лиман».

 

Більшість лікарень, у яких побувала дослідницька команда проєкту, мають сучасний ремонт: керівництво лікарень, областей та держави протягом минулих півтора років виділяло значні фінансові ресурси на ремонт приміщень для реабілітації. Практично в усіх закладах до співфінансування ремонтів долучаються волонтери та меценати.

 

Між тим лікарі, завідувачі відділень реабілітації та пацієнти лікарень все більше коментують питання замалої площі приміщень: більшість закладів досі будують за стандартами 20-30 річної давнини, а значне збільшення кількості пацієнтів демонструє недоліки такого планування. Серед основних недоліків – вузькі коридори та непристосовані на велику кількість людей душові та вбиральні, мала площа приміщень для реабілітаційних та ерготерапевтичних кабінетів, занадто компактні палати без можливості розміщення індивідуальних душових та туалетів, а також відсутність місця для розташування басейну та вуличних фізіотерапевтичних майданчиків.

 

Усі заклади облаштовані за принципом безбар’єрності для людей з інвалідністю. У кожній лікарні наявні ліфти, пандуси, автоматичні системи пересування сходами, обладнані вбиральні та душові кімнати. 

На жаль, через недоліки планування реабілітаційних відділень ключовою проблемою є легке пересування лікарнею пацієнтів під час реабілітації, зокрема тих, які отримали тяжкі поранення чи травматичну ампутацію. Більшість очільників закладів охорони здоров’я намагаються полегшити життя пацієнтам у простий спосіб – розмістити реабілітаційне відділення на першому поверсі будівлі лікарні. Однак пацієнти все одно змушені пересуватись між поверхами чи корпусами медичних закладів. 

 

Складність розв’язання цього питання полягає у старому «радянському» плануванні подібних закладів охорони здоров’я чи неможливості перепланування наявних приміщень за сучасними стандартами: певна кількість реабілітаційних центрів розташовані у приміщеннях категорії «пам’ятка архітектури», що унеможливлює проведення будь-яких робіт з перепланування простору. 

 

Усі лікарні, які взяли участь у дослідженні, обладнано бомбосховищами, з достатніми місцем, аби прихистити всіх пацієнтів. Однак, незважаючи на певні переваги, більшість укриттів потребує сучасних ремонтів та усунення низки різних бар’єрів, на кшталт забезпечення повноцінних освітлення, водопостачання та водовідведення. 

 

Дослідження організовано в межах проєкту «Розвиток потенціалу закладів охорони здоров’я щодо надання реабілітаційних послуг ветеранам війни та членам їх сімей», який впровадила ГС «Луганська асоціація організацій осіб з інвалідністю» за сприяння ПРООН та за фінансової підтримки урядів Республіки Корея та Німеччини. 

 

22