IncNet.org.ua IncNet.org.ua

Інститут інклюзивних радників - один із векторів успіху Галицької громади

Інститут інклюзивних радників - один із векторів успіху Галицької громади

Під час мотиваційних зустрічей в рамках проєкту «Мережа радників з інклюзії» актив та керівництво Галицької громади продемонстрували своє прагнення розвивати інклюзію та залучатись до роботи на користь осіб з інвалідністю. Тому і реалізація проєкту з впровадження інституту громадського радника стала одним із векторів успіху громади.

 

Запровадження інституту інклюзивного громадського радника в рамках проєкту «Мережа радників з інклюзії», який реалізується Громадської спілкою «Луганська асоціація організацій осіб з інвалідністю» мало стати вдалим стартом соціального та економічного розвитку для громади. На момент початку реалізації проєкту в громаді вже реалізувалась інклюзивна освіта: минулоріч було підписано відповідний меморандум між чотирма ОТГ Івано-Франківщини та міжнародними партнерами. Ініціатором відповідного процесу була саме Галицька громада. 

Під час мотиваційних зустрічей в рамках реалізації проєкту «Мережа радників з інклюзії» та вже на першій Школі радників, спочатку кандидатки, а згодом і безпосередні радниці з Галицької громади продемонстрували своє прагнення розвивати інклюзію та залучати до роботи на користь громади людей з інвалідністю. Мар’яна Палагнюк та Ірина Карунка не з чуток знаються на інклюзії: громадські радниці є діючими працівницями інклюзивно-ресурсного центру, який опікується дітьми з особливими освітніми потребами з декількох громад.

«Інклюзивно – ресурсний центр забезпечує права дітей з особливими освітніми потребами на освіту шляхом проведення комплексної оцінки та надання корекційно-розвиткових та психолого-педагогічних послуг. На даний час пройшли комплексну оцінку та перебувають на обліку нашої установи 155 діток, - ділиться пані Мар’яна, очільниця «ІРЦ», - А завдяки участі нашої територіальної громади у проєкті мені випала нагода працювати ще й в такій ролі як інклюзивна радниця». 

Вже після першої «Школи» пані Мар’яна зрозуміла – на її плечі лягла досить велика відповідальність, бо громада має великі очікування через те, що в ній з’явилися інклюзивні громадські радники. Проте відчулась і велика підтримка з боку громади та її керівництва наряду із великими очікуваннями позитивних змін. 

Ірина Карунка – друга радниця з інклюзії. Дівчина обіймає посаду фахівчині-консультантки Інклюзивно-ресурсного центру. В її безпосередні обов’язки входить надання консультацій батькам дітей з особливими освітніми потребами, надання корекційно-розвиткових занять дітям з порушеннями мовлення. 

«Я працюю з дітьми з особливими освітніми потребами і мені б хотілось допомагати їм долати фізичні бар’єри на їх життєвому шляху. Тому, допомагаючи сьогодні маленьким дітям я хочу допомагати захищати свої права і тим, хто вже закінчив школу. Адже тепер вони залишились один на один зі своїми проблемами: хтось вступив до ВИШів, а хтось залишився в чотирьох стінах вдома. І саме їх я хочу «витягувати» з дому та залучати до активного життя в громаді», - ділиться Ірина. 

Галицька громада стала одним з переможців Хакатону міні-проєктів із ідеєю створення сенсорної кімнати в інклюзивно-ресурсному центрі. Готували проєкт з огляду на потреби громади та з врахуванням власного досвіду та мали на меті створення умов для відновлення й підтримки фізичного та психо-емоційного стану, адаптації, інтеграції дітей з особливими освітніми потребами (в тому числі – з інвалідністю) та їх батьків у соціум.

Завдяки наполегливості та активності Мар’яни та Ірини проєкт впевнено переміг, а сучасну сенсорну кімнату вже облаштовано: закуплено 25 позицій спеціалізованого обладнання, створено спеціально організоване середовище, що складається з великої кількості різного виду стимуляторів, які впливають на органи зору, слуху, нюху, тактильні та вестибулярні рецептори.

Робота в сенсорній кімнаті дає можливість успішної адаптації та інтеграції дітей з функціональними обмеженнями в соціумі, заміни їх негативного мислення на позитивне, відновлення та підтримки фізичного та психологічного стану, зняття м'язового та емоційного напруження. Також заняття в кімнаті має безпосередній вплив і на батьків – знижує стрес, розвиває навички стресостійкості та релаксації, дає поштовх до подолання наслідків впливу негативних емоцій та, в кінцевому результаті, підвищує рівень позитивних емоцій.

«Ми бачимо як на даний момент у зв’язку з воєнними діями нашим дітям, нашим батькам, і тим хто нас оточують потрібен затишок, спокій, підтримка. Ця кімната буде хорошим початком надання таких послуг в тому числі і батькам які потребують допомоги в стресових ситуаціях, - каже Ірина Карунка, - Ми всі живемо в стресі, але батьки які виховують дітей з особливими освітніми потребами вдвічі переживають, адже їм важче звикнути, важче адаптуватися, важче в нашому суспільстві надати собі допомогу». 

На посаді громадських радниць з інклюзії Мар’яна та Ірина окрім вдалого представлення свого мініпроєкту вже реалізовували ряд активностей: зокрема здійснили комплекс заходів, спрямований на аналіз поточної ситуації з правами осіб з інвалідністю та інших вразливих груп населення у своїй громаді та провели оцінку доступності публічних місць громади: самого Інклюзивно-ресурсного центру, Галицького ліцею ім.Я.Осмомисла та місцевого ЦНАПу. 

Проєкт «Мережа радників з інклюзії» впроваджується ГС «Луганська асоціація організацій осіб з інвалідністю» та виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

 

 

 

 

 

 

 

234