Богородчанська громада стає більш обізнаною в питаннях інклюзії та безбар’єрності
В 2019 році за ініціативи ГС «Луганська обласна Асоціація організацій людей з інвалідністю» та за фінансової підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) на Луганщині було утворено мережу інклюзивних громадських радників. Початок утворення Мережі виглядав як експеримент, проте згодом він переріс в довготривалий проєкт з активізації та залучення людей з інвалідністю в партнерську діяльність з органами влади різного рівня для адвокації питань, пов'язаних із захистом їх прав та просування спільних з владою ініціатив, політик і поліпшення якості наданих соціальних послуг, просування культури інклюзії в цілому, та, зокрема, нової Стратегії безбар'єрності України. У 2022 році ГС «ЛАООІ» продовжила впровадження ідей інклюзивного радництва тепер вже на Івано-Франківщині та Львівщині: відбір пілотних громад проєкту ґрунтувався на тому, що саме ці регіони надали тимчасовий прихисток для значної кількості людей з інвалідністю, що вимушені були покинути власні домівки.
Так, однією з радниць громади стала… вимушена переселенка з Луганщини, яка через повномасштабне вторгнення була змушена покинути рідне місто та знайшла прихисток у Богородчанах.
Валентина Ходус – з Лисичанська. Голова громадської організації «Східна Варта» спромоглась адаптувати свою діяльність в умовах війни. Наразі жінка зконцентрувалась на громадській діяльності та працює на перспективу – досвід інклюзивного радництва прагне перенести до рідного Лисичанська.
«Щоб бути кваліфікованим інклюзивним радником я хочу вивчити практику та реалізацію цього проєкту в Богородчанській громаді: побачу плюси, мінуси, зроблю висновки і вже на основі цього буду структурувати та відбудовувати роботу вже вдома. А роботи там буде вдосталь», - каже пані Валентина.
Поряд з Валентиною в громаді працює Галина Зорій – директорка інклюзивно-ресурсного центру. Жінка впевнена – поєднання інклюзивного радництва та основної роботи принесе користь всім залученим сторонам.
«Однозначно це принесе користь, тому що я працюю в такій сфері, де ми здійснюємо психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами, проводимо комплексну оцінку їх розвитку, корекційно-розвиткові заняття та надаємо консультації щодо індивідуальних програм розвитку закладам освіти», - каже пані Галина.
В рамках проєкту інклюзивними радниками в громаді вже проведено оцінку доступності громадських просторів. Так, під моніторинг потрапили центральна лікарня, інклюзивно-ресурсний центр та місцева гімназія.
Проєкт «Мережа радників з інклюзії» впроваджується ГС «Луганська асоціація організацій осіб з інвалідністю» та виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).