IncNet.org.ua IncNet.org.ua

Станиця Луганська. Діалог про інклюзію

Станиця Луганська. Діалог про інклюзію

Протягом червня – грудня 2019 року Громадською спілкою «Луганська асоціація організацій людей з інвалідністю» за підтримки міжнародних та локальних партнерів в Луганській області реалізовується проект «Інклюзивна мережа громадських радників Луганської області». «Пілотними» громади стали селища Біловодськ, міста: Попасна, Гірське, Золоте, Щастя та Станично-Луганського район в рамках яких буде реалізовуватись проект.

Мета проекту не тільки обговорити впровадження інклюзії в області а й виявити проблеми в пілотних територіях, аспекти кожної території, шляхи вирішення таких проблем та побудувати діалог влади та громадськості, осіб з інвалідністю та громади, а можливо й знайти тих громадян, які стануть нашими спікерами в кожній з громад в майбутньому

Інклюзія в широкому сенсі включає в себе не тільки сферу освіти, але й весь спектр громадянських відносин: спілкування, дозвілля, зайнятість (працю). Навколо нас має бути створене доступне й доброзичливе середовище та подоланні бар’єри суспільної свідомості. Саме з цими меседжем ми провели перші заходи в селище Біловодськ, у місті Щастя та Станично-Луганському районі.

У зустрічах прийматимуть участь і представники обласних установ — Департаменту соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації та Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та представники наших партнерів.

10 червня діалог відбувся в Біловодську, де були присутні представники соціальних закладів, громадські активісти, у тому числі з числа людей з інвалідністю. Слід зазначити, що Біловодськ це об’єднана територіальна громада, де вже впроваджується багато напрацювань у сфері інклюзії. Є багато позитивних планів та певне розуміння з боку органів влади про важливість впровадження інклюзії в громаді. Але, також існує ще достатньо проблем, особливо із архітектурною доступністю та освітою спеціалістів, яким необхідна методична допомога, наприклад в розробці інклюзивних навчальних планів для дітей з інвалідністю та ін.

Як було зазначено учасниками зустріч в Біловодську, є потреба в організації додаткових для членів громади навчань з питань універсального дизайну, креативних методів навчання дітей та молоді та інше.

11 червня діалог відбувся в місті Щастя та Станично-Луганському районі. При обговоренні питання інклюзії ми виявили цілу низку абсолютно інших проблем. Значним аспектом можна визначити «інформаційний голод», вільний доступ до інформації є однією з основ для впровадження інклюзії. Відсутність інформації, фахівців, які могли більше говорити не тільки про пандуси та фізичну доступність а й про універсальний дизайн в цілому. Сподіваємось, що проведена робота допоможе створити та відкоригувати плани впровадження інклюзії.

Тут ми також побачили цілу низку глобальних проблем, які в першу чергу пов’язані з адміністративним устроєм. Соціальним захистом осіб з інвалідністю та інклюзією в цілому тут «займаються» громадські організації, які фактично знаходяться занадто далеко від громади та її громадян, які фактично потребують підтримки та допомоги.

Для себе ми побачили значну різницю в Біловодській громаді й в місті Щастя та Станично-Луганському районі щодо впровадження інклюзії, можливо це дійсно пов’язано з питаннями повноважень, відповідальності та децентралізації в цілому.

По кожному із візитів ми провели попередні підсумки, варто зазначити спільні риси:

- необхідно більш якісно займатися питаннями соціалізації осіб з інвалідністю;

- питання доступу до інформації має обговорюватись на всіх можливих рівнях;

- громадськість сьогодні ще неготова в повному обсязі до впровадження інклюзії на належному рівні для забезпечення рівних прав усіх громадян тому про це необхідно більше говорити;

- існує гостра необхідність у впровадженні «інклюзивного громадського радника», який сприятиме впровадженню інклюзії на місцях.

Ці спільні риси ставлять перед нами багато задач для того щоб ми могли дійсно створити середовище без бар’єрів.

Також, в рамках проекту проводиться анкетування «Інклюзивність. Універсальний дизайн. Соціальне єднання».

За попередніми результатами анкетування в пілотних територіях виявлено цілу низку проблем, які мають бути обговорені на різних рівнях, але значні низки цих проблем можуть бути вирішені на місцях, бо саме місцеві органи влади знаходяться найближче до громадян.

Фактично проект тільки розпочато й нам ще багато необхідно зробити, але ці перші результати вже дають нам змогу говорити про те в якому напрямку нам потрібно працювати.

 

Ця ініціатива реалізується Громадською спілкою «Луганська асоціація організацій людей з інвалідністю» в рамках Проекту «Інклюзивна мережа громадських радників Луганської області» і фінансується Програмою ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) в Україні. Програма ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) — багатостороння донорська рамкова програма, яка спільно імплементується чотирма партнерськими агентствами ООН (Програма розвитку ООН (ПРООН), ООН Жінки, Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація (FAO) у співпраці з урядом України. Програма працює у 5 областях: Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській, а також включає Програму з верховенства права, яка провадила активності у Житомирській області. В межах реалізації програми, були сформовані три компоненти роботи. Компонент ІІІ «Громадська безпека та соціальна згуртованість» спрямовує свою діяльність на поліпшення громадської безпеки, соціальної згуртованості, верховенства права та ґендерної рівності.

135