IncNet.org.ua IncNet.org.ua

Порожні або переповнені: чому немає балансу у місцях компактного проживання ВПО?

Порожні або переповнені: чому немає балансу у місцях компактного проживання ВПО?

Під час моніторингових візитів до громад Дніпропетровщини наша експертна команда помітила тенденцію до утримання невиправдано ненаповнених місць компактного проживання вимушених переселенців, зокрема у сільській місцевості.

Тимчасові прихистки створено на базі закладів дошкільної та шкільної освіти: порожні садочки та школи перекваліфіковано під прихистки та утримуються за рахунок бюджетів громад, а харчування здебільшого організовують місцеві мешканці власним коштом. Навіть за плюсової температури за вікном в приміщеннях холодно та вогко, а побутові умови постояльців не можна поставити на рівень комфорту через  неможливість забезпечити приміщення базовим набором необхідної побутової техніки, як то пральними машинами, мікрохвильовками. Душові кімнати через непередбаченість проектами будівель носять імпровізований характер та елементарно не відповідають санітарно-гігієнічним умовам. У громадах такі шелтери юридично оформлено як офіційні місця компактного проживання та отримують компенсації за комунальні послуги з державного бюджету.

Разом з тим в області на волонтерських засадах функціонують ряд шелтерів, які дали дах над головою сотням біженцям з зони бойових дій, прифронтових районів та окупованих територій. Фінансове забезпечення роботи прихистків повністю лягає на плечі самих волонтерів і їх мешканців. Харчування, забезпечення засобами особистої гігієни та побутовою хімією здійснюється шляхом залучення коштів з недержавних джерел: пожертви, донорська допомога, гранти. В таких прихистках людям доводиться гуртуватись у спільних приміщеннях без можливості усамітнення та елементарного забезпечення базових потреб у комфорті. 

У сухому залишку за рахунок державного бюджету утримуються місця компактного проживання, які в теорії розраховані на десятки осіб, проте фактично там проживає подекуди по одній родині. В одній громаді може бути декілька ідентичних закладів, поодиноких мешканців яких було б доцільно організувати в єдиному приміщенні та забезпечити їм належні умови для проживання.

Зі з’ясованого нами робиться висновок щодо відсутності комунікацій між громадами та уніфікованої системи обліку місць компактного проживання, їх наповненості, потреб у місцях, тощо. 

Нагадаємо, ГС «ЛАООІ» з метою покращення поточних житлових умов для ВПО продовжує реалізацію проєкта з оцінки і покращення доступності місць компактного проживання внутрішньо переміщених осіб у Дніпропетровській області для вразливих категорій населення, зокрема людей з інвалідністю. Моніторингові візити до громад Дніпропетровщини тривали протягом вересня-жовтня поточного року. Проєкт реалізується за сприяння ПРООН (@UNDPUkraine) у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу. 

91