IncNet.org.ua IncNet.org.ua

Що в України з реабілітаційними послугами та де їх можна отримати

Що в України з реабілітаційними послугами та де їх можна отримати

З переліком можна ознайомитися за посиланням тут.

Є карта, розроблена за допомоги експертів ГО «Агенстсво стійкого розвитку Луганського регіону», на якій мепінговані всі установи і медичного і соціального характеру, які надають різні реабілітаційні послуг дорослим та дітям. Ознайомитися з ресурсом можна тут.

Будь-хто сам може вирішити де отримувати потрібну реабілітаційну послугу.

Але, ми проконсультувались з правозахисниками, та як зазначив Олександр Вознюк   — експерт ВГОІ «Правозахисна спілка інвалідів» та адвокатського об'єднання «Право та Закон», що зараз щоб не було подвійного фінансування різних послуг реабілітації, у тому числі під зонтиками профільних міністерств (охорони здоров’я, соціальної політки), особливо що стосується системи продажу путівок та санаторіїв «Укрпрофздоровиці», спільнота експертів що співпарцює з Адміністрацією Президента думає як чітко відрегулювати реабілітаційні послуги за трьома напрямками: бенефіціарів, діти, інших у СЖО (скрутних життєвих обставинах). 

Зображення

 

А поки, різні послуги реабілітаційного характеру можна отримати як в медичних, так і соціальних установах. Про чому діяльність останніх регулюється ЗУ «Про соціальні послуг» та повністю в руках органів місцевого самоврядування громад та залежить від потреб клієнтів, які є в громаді та на побажання яких громада має реагувати створенням відповідних інклюзивних умов.

Зрозуміло, що тут є важливе питання платності та безоплатності послуг. Але, в залежності від компетенції та рівня приналежності надавача, ці питання також регулюються та розраховуються.

Так наприклад в сфері медицини прийнята Програма медичних гарантійна 2022 рік, (Постанова КМУ від 29 грудня 2021 р. № 1440 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році»), яка передбачає  38 пакетів послуг з бюджетом – 157,3 млрд грн, що на майже на 34 мільярди > 2021 року.

Які пакети послуг входять до цих 38, можна подивитися за посиланням тут. 

Та слід зауважити, що ці 38 пакетів послуг буквально одразу 30.08.2021 Рада Нацслужби здлоровя доповнює ще 2-ма пакетами і саме  реабіліітаційних послуг:  

“Реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням нервової системи”. Детальніше тут. 

та

“Реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням опорно- рухового апарату”. Детальніше тут

По цим пакетам послуг втановлюються різні регулювання в частинах:

 Обсягу медпослуг, які надавач зобов’язується надавати за договором відповідно до медпотреб пацієнта(тки)

  — умов закупівлі медпослуг;

-  вимог до організації надання послуги;

  — вимог до спеціалістів та кількості фахівців;

  — вимог до переліку обладнання;

  — наявності ліцензії на господарську діяльнсіть з медичної практики за спеціальністю.

Зрозуміло, що Міністерство охорони здоров’я тільки виграє від додаткових видів послуг  в медичних установах, бо вони тепер потребують ліцензування.

Але, слідкуємо за свіжими новинами та маємо надію, що саме в цей час на допомогу може прийти портал Дія для підприємців, де з'явилася нова послуга єДекларація. Тому що у Мінцифри розповіли, що це документ, який на час воєнного стану замінить 374 види дозвільних документів, необхідних для роботи підприємців. Подати єДекларацію в Дії можна за декілька кліків, адже вона не потребує розгляду чиновником. Як зазначен, раніше підприємці та власники бізнесів мали отримувати різні дозволи та ліцензії для того, щоб розпочати або продовжити власну справу. А тепер ніби-то не потрібно збирати купи паперових документів і йти до органів влади, щоб отримати дозвільні документи — оформлення єДекларації в Дії забере не більше як 3 хвилини та повністю безкоштовне. 

Явно добра справа, але чи входить туди ліцензування медичних послуг – треба перевіряти за інструкцією тут. Перевіряємо та бачино з відповідного перелікутут та бачимо, що подати декларацію через дію можна, але все рівно на медичну практику треба протягом 6-ти місяців в будь-яком уразі оформити в встановленому законодавством порядку туж саму ліцензію в Міністерстві охорони здоров’я. Так що в цій сфері спрощення немає.

Що стосується реабілітації на базі соціальних локальних установ, які працюють на рівні громад, питання надання послуг реабілітаційного характеру тепер залишається спірним. Але, якщо людина потребує певного спектру послуг навколо свого персонального кризового випадку СЖО – складної життєвої обставини, то громада на власний розсуд за наявності такої потреби вправі розглянути всі можливі способи організації необхідних послуг біля клієнта. У теперішній час багато громадських об’єднань (громадські центри підтримки психологічного здоров’я, арт-, іпо-, іншої терапії, по роботі з розладами аутистичного спектру, центри медіації і роботи з конфліктами) та юридичних і приватних осіб можуть подати свій пакет послуг для реєстрації в Реєстрі соціальних послуг (відповідно постанови КМУ від 27.01.2021  №99 від «Про Реєстр надавачів та отримувачів соціальних послуг»  та надавати такі послуги, у тому числі і мати покриття вартості своїх послуг за рахунок місцевого бюджету всім того потребуючім в певній громаді.

 А враховуючі, що процес відновлення та підтримки організму людини після фізичних травм потребує постійного догляду (постійної фізичної реабілітації) та людина може доглядати себе і в спортивному залі, але, можливо за умов наявності певного рівня інклюзивних тренажерів та приміщення зали. Та якщо спортивну залу утримую фізична-особа підприємець, за умови надання якісної послуги, що підходить людині, вона за неї буде готова сплачувати. Ну а за тих, хто не може, а потребує, може сплачувати і місцевий бюджет в рамках програми підтримки та розвитку соціальних послуг, або сприяння створенню без бар’єрних просторів. Тим більше, що зараз ці питання в Україні за останні два роки придбали більш популярний характер за наявності Стратегії створення безбар’єрних просторів України до 2030 року, на виконання якої в кожного органу влади повинні бути запроваджені свої заходи покращення інклюзивності та доступності різних послуг та закладів, що їх надають.

 Тому, перед тим, як створювати щось нове, може слід пошукати на мепінгу тих, хто вже надає необхідні послуги uszn-dobr.gov.ua/1-2/ або серед громадськості та приватних підприємств, у яких за потреби модна просто закупити частину послуг та сприяти створенню умов для розвитку і організації нових сучасних послуг, яких можливо ще ніхто не надає в вашій громаді. І постаратися створити якісні послуги, за які клієнт захоче платити, замість навантаження неякісними безкоштовними послугами із без того проблемних місцевих бюджетів в умовах воєнного часу.

До речі, реформування сфери соціальних послуг та соціального забезпечення триває. Та скоро ми не будемо мати окремого Міністерства соціальної політики, яке й на сьогодні думає про створення окремого державного центру закупівель технічних засобів реабілітації. Чого чекати від такої реформи, слідкуйте в наступних наших статтях. А поки держава дотує їх вироблення декільком заводам в Україні, то звертатися за допомогою можна до них:

"Львівський протезний завод — Львівське КЕПЗПіП" , https://www.facebook.com/protez.com.ua/

 "Полтавське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство"

 "Харківське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство"

"Вінницьке казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство" https://www.facebook.com/vinkepop

До речі, з Вінницьким виробництвом співпрацює ГО «Розвиток майбутнього» та голова цієї організації Сергій Гаков стверджує, що на сьогодні це саме просунуте виробництво в Україні, з яким він співпрацює з питань адоптації протезів до конкретного клієнта за допомоги 3D-друку різних супутніх елементів для дизайну та зручності протезів.

Зображення

Тому з питань адоптації протезів, можна також звертатися до Сергія https://www.facebook.com/CenterOfTheFuture

Як звісно, Сергій евакуював свою лабораторію 3D-друку вчасно з м. Краматорськ Донецької області на Житомирщину.

Для адоптації реабілітаційних послуг в Україні до міжнародних стандартів був підготовлений законопроект. Про це можна прочитати в окремій статті тут. Але, законопроект застряв та схоже, що політика в цьому напрямі координально змінилася. Тому нам залишається уважно спостерігати за реформуючими рішеннями влади в цьому напрямку, щоб в низ остаточно не зникла соціальна комплексна реабілітація, така потрібна людині протягом життя. Таку реабілітацію дорослим, наприклад, надають всього чотири державних реабілітаційних установи в Україні. Одна з них -  Державна реабілітаційна установа Центр комплексної реабілітації «Донбас»не так давно перемістилася з м. Краматорськ Донецької області в Івано-Франківськ та може стати новою сучасною базою спеціалістів та надавати на новому місці з новим охватом послуги міжмуніціпального характеру всім бажаючим. 

"Сьогодні Західна Україна приймає на себе велике навантаження ВПО з гарячих регіонів країни, у тому числі осіб з інвалідністю. В регіон повертаються військові, які боронили нашу країну та отримали поранення. Всім їм потрібна кваліфікована допомога  фахівців: психологів, реабілітологів, фізіотерапевтів та ерготерапевтів. Кваліфіковану допомогу потрібно надавати не тільки цім особам, а й членам їх сімей, фахівцям, які з ними працюють (супервізія). Дітям з інвалідністю зі Сходу країни, які з батьками вимушені були покинути свої домівки та переїхати в ваш регіон, нема куди податися, їх не охоче приймають у школи та дитячі садочки. Та і їхні батьки соромляться своїх дітей, бояться їх показувати оточуючим, щоб не привертати до своєї сім'ї зайву увагу. Вони сидять в місцях перебування ізольовані від оточуючого світу. Адаптацію та реабілітацію з ними ні хто не проводить. А по закінченню війні, дітей та дорослих з інвалідністю, нажаль, стане значно більше. В 2014 році установа вже пережила окупацію і гідно вийшла з цієї сітуації. Нажаль, події 2022 року вимагають шукати інші шляхи. Тому ДРУЦКРОІ «Донбас» звертається до Вас с пропозицією розташувати на території Західної України філію нашої реабілітаційної установи. Розташування  соціальної установи з Донеччини на території Західної України має насамперед значний політичний резонанс, особливо на даний час коли російські окупанти намагаються роз’єднати нашу країну на частини. Робота філії центру «Донбас» на території Західної України дасть можливість реалізувати місцеві програми з реабілітації ВПО, учасників АТО, ООС та інших вразливих категорій громадян" — зазначає Світлана Фоміна, директорка ДРУЦКР «Донбас».

Зображення

Ганна Борова,

засновниця ГО «Агентство стійкого розвитку Луганського регіону», голова ЛОБО «Фонд громад Луганщини „Хорс“, інклюзивна громадська радниця.